Styllowe

STYLLOWE

bezpieczne opalanie

Bezpieczne opalanie: jak uniknąć negatywnych skutków promieniowania

Wakacje, lato, słońce – to czas, w którym chcemy spędzać więcej czasu na zewnątrz, opalając się i ciesząc się ciepłem. Jednak nadmierne narażenie na promieniowanie UV może prowadzić do poważnych problemów skórnych, takich jak poparzenia słoneczne, przebarwienia czy rak skóry. Warto więc pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu skóry, aby opalanie było bezpieczne i przyjemne.

Wybór właściwej ochrony przeciwsłonecznej

Podstawowym elementem bezpiecznego opalania jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna. Na rynku dostępnych jest wiele różnych produktów z różnymi filtrami UV, dlatego warto wybierać te, które posiadają wysoki faktor ochrony, np. 30 lub 50. Krem należy nakładać przed wyjściem na słońce oraz co 2-3 godziny lub po każdym kąpieli. Warto też pamiętać, że krem sam w sobie nie stanowi 100% ochrony, dlatego warto stosować go w połączeniu z nakryciem głowy, okularami przeciwsłonecznymi oraz ubraniem chroniącym przed promieniowaniem UV.

Unikanie największego nasilenia promieniowania UV

Największe nasilenie promieniowania UV występuje w godzinach 10-16, dlatego warto unikać opalania w tym czasie lub ograniczyć jego intensywność. Szczególnie ważne jest to dla osób o jasnej karnacji, które są bardziej narażone na negatywne skutki opalania. Warto też pamiętać, że nie tylko bezpośrednie nasłonecznienie jest niebezpieczne, ale także promienie UV przenikające przez chmury i odbijające się od wody czy piasku.

Bezpieczne opalanie jest możliwe, o ile pamiętamy o odpowiedniej ochronie skóry oraz unikamy największego nasilenia promieniowania UV. Warto też pamiętać, że promienie UV wpływają na skórę nie tylko w trakcie opalania, ale także w codziennym życiu. Dlatego warto stosować kremy z filtrem UV również w dni pochmurne czy jesienno-zimowe. Pamiętajmy, że dbanie o skórę to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia i samopoczucia.